Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 14.06.2024 r.

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

Zamknięty samochód w upale to śmiertelna pułapka

Nad nasz region nadciągnęła fala upałów. Przypominamy i jednocześnie apelujemy. Zamknięty samochód to niebezpieczna pułapka dla kogoś kto został w środku. Wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa co niesie za sobą nawet zagrożenie dla życia.

Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta. Samochód pozostawiony w pełnym słońcu staje się śmiertelną pułapką.
Do Rybnika nadciągnęła fala ciepłego powietrza. Temperatury w ciągu dnia przekraczają 30°C. Chcemy zatem przestrzec Państwa przed pozostawianiem kogokolwiek w samochodzie.

Krótka chwila nieuwagi, może okazać się tragiczną w skutkach.
Nie pozostawiajmy dzieci samych w samochodzie. Nawet uchylone okno nie gwarantuje płynnego przepływu powietrza w pojeździe.

samochód z rozbitą szybą
samochód z rozbitą szybą

Nagrzany samochód działa jak piekarnik. Zamknięta, przeszklona kapsuła powoduje, że w ciągu kilkunastu minut dziecku przestają pracować nerki i mózg.

Oczywiście apel ten odnosi się również do zwierząt. Dla nich nawet kilka minut spędzonych w nagrzanym samochodzie, może się okazać tragiczne w skutkach.

Mimo prowadzonych od kilku lat kampanii społecznych, takie sytuacje w całym kraju wciąż się zdarzają.

Podczas patroli nasi funkcjonariusze będą sprawdzali parkingi w naszym mieście. Również Państwa prosimy o każdy sygnał w tego typu sprawach.

Pamiętaj o podstawowych zasadach:

  • Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
  • W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
  • Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. Natomiast 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
  • Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
  • Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą. 
  • Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
  • W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
  • Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
  • Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
  • Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu pilnie zgłośmy taka sytuację pod bezpłatny numer alarmowy 986 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem