Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 13.05.2024 r.

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

Trawnik to nie parking

Choć dla wielu kierowców trawniki osiedlowe stanowią doskonałe antidotum na brak miejsc parkingowych, to przez wielu mieszkańców taki sposób parkowania samochodów postrzegane jest  jako wyraz totalnej ignorancji i brak jakichkolwiek zahamowań przed niszczeniem ostatnich zielonych skrawków terenu, pomiędzy budynkami mieszkalnymi.

O ile nie sposób zgodzić się z kierowcami, że miejsc parkingowych jest zbyt mało, o tyle nie sposób przyznać racji osobom, których taki właśnie stan rzeczy doprowadza do skrajnych odczuć, będących wyrazem w zgłoszeniach, które docierają do naszej komendy.

Coraz więcej mieszkańców naszego miasta nie godzi się z argumentacją właścicieli samochodów, którzy wybierając wygodę, rozjeżdżają osiedlowe trawniki. Często jest tak, że miejsca postojowe są dostępne jednak nieco dalej. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie, a pokonując trasę z domu do samochodu, z samochodu do pracy i z powrotem, przez 5 dni w tygodniu nie stajemy się coraz zdrowsi.

Dziś chcemy Państwu przedstawić nasze argumenty, które miejmy nadzieje przekonają was, kierowców, do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów w tej materii, a wszystkich niechętnych przekonają do naszego punktu widzenia.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, parkowanie na zieleńcach i rozjeżdżanie ostatnich skrawków trawników, nie powinno napawać nikogo dumą, że udało mu się podjechać jak najbliżej wejścia do budynku.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w naszym mieście w ostatnich latach znacząco rozbudowały infrastrukturę parkingową przed swoimi budynkami.

Zasadnym więc staje się stwierdzenie, że niszczenie zieleni powinno być piętnowane, nie tylko przez samych mieszkańców, ale przez służby odpowiedzialne za pilnowanie porządku w mieście.

Przypominamy, że niszczenie roślinności przeznaczonej do użytku publicznego, nawet za pośrednictwem kół samochodu, jest wykroczeniem. Przeciwko sprawcy takiego czynu można skierować wniosek o ukaranie do sądu lub nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego w kwocie do 500 zł.

Mam nadzieję, że ten argument przekona nawet tych najbardziej opornych i odpornych na przypomnienie sobie wiedzy z zakresu zasad postoju pojazdów i nie tylko.

Warto przy tej okazji jeszcze wspomnieć, że brak kartki od funkcjonariusza za szybą pojazdu, nie znaczy, że wobec sprawcy nie toczy się aktualnie żadne postępowanie w tej materii. Wiele osób dziwi się, gdy otrzymuje wezwanie, które jest wynikiem zgłoszenia, które otrzymaliśmy od mieszkańców, dla których taki właśnie sposób postępowania jest nieakceptowalny.

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem