Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 14.06.2024 r.

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

Znakowanie rowerów

Dziś oficjalnie został otwarty sezon znakowania rowerów. Akcję rozpoczęliśmy oznakowaniem 18 jednośladów, w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Jednoślady zostały zakupione ze środków pozyskanych z budżetu obywatelskiego i będą służyły mieszkańcom naszego miasta.

Technologia wykorzystywana podczas znakowania rowerów wymaga poświęcenia na oznaczenie jednego jednośladu ok 25 min. W związku z powyższym prosimy nie przyjeżdżać na ostatni moment.

Nowa metoda znakowania, to znana już w niektórych miastach naszego regionu a także w Czechach tzw. metoda syntetycznego DNA.

Znakowanie syntetycznym DNA jest unikalne ze względu na brak występowania tego typu technologii w sferze zabezpieczeń jednośladów w Europie. Metoda znakowania dzięki swej wyjątkowości jest niemożliwa do sfałszowania, a znak szczególny jest charakterystyczny dla danej serii tak samo jak odcisk palca człowieka czy jego DNA.

Metoda znakowania syntetycznym DNA to zintegrowany system, na który składa się zarówno fizyczne oznaczenie, jak i prowadzenie rejestru i łączenie go z międzynarodową bazą danych.

Syntetyczne DNA to roztwór zawierający: komponent utrwalający, składnik UV mikropunkty z kodem oraz syntetyczne DNA. Pełni on funkcje specjalnego kleju, który dzięki swym właściwościom fosforyzuje pod lampą UV. Znajdują się w nim setki mikrocząsteczek, które zawierają identyczny alfanumeryczny kod.

Materiał do znakowania jest nanoszony na rower i jego elementy przy pomocy aplikatorów.

Nasi funkcjonariusze będą znakowali rowery, części rowerów oraz elektryczne urządzenia jezdne.

Znakowanie roweru polega na niesieniu w ustalonych miejscach syntetycznego DNA, oznaczenie ramy lub urządzenia elektrycznego naklejką ostrzegawczą, a następnie wpisaniem danych właściciela oraz jednośladu do systemu/rejestru.

Dzięki temu tak oznakowane, odnalezione rowery i sprzęty można łatwiej dopasować do prawowitego właściciela i zwrócić mu jego własność.

Znakowanie syntetycznym DNA jest bezpłatne.

Wszelkie informacje dotyczące zmiany terminu znakowania rowerów będą pojawiały się na bieżąco na naszej stronie internetowej: www.sm.rybnik.pl

UWAGA!

  • Rowery znakujemy osobom pełnoletnim, które są właścicielami roweru. Osoba, która chce oznakować swój rower powinna posiadać przy sobie dowód osobisty.
  • Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą oznakować swój rower jedynie w obecności opiekuna prawnego, który zadeklaruje pisemnie, że jest właścicielem roweru.
  • Rower przeznaczony do znakowania musi być czysty i suchy
  • Miejsca świeżo oznakowanego nie wolno dotykać przez 15 min.
  • Czas całkowitego zaschnięcia naniesionego roztworu wynosi 24h. W tym czasie nie wolno moczyć oznakowanego przedmiotu, ani narażać na czynniki zewnętrzne, które mogły by wpłynąć na naruszenie naniesionej struktury.
  • Straż Miejska w Rybniku nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie przez właściciela naniesionej powłoki przez niewłaściwe traktowanie oznakowanego obiektu przed upływem 24h od chwili naniesienia syntetycznego DNA.
  • Znakujący nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zmiany strukturalne, wizualne oraz te wpływające na estetykę znakowanego elementu, powstałe na skutek oznakowania roweru / sprzętu syntetycznym DNA pod warunkiem, że oznakowania dokonano zgodnie z obowiązująca w tej materii procedurą.
  • Elementy, zwłaszcza te matowe, na których naniesiono syntetyczne DNA, mogą się wyróżniać po oznakowaniu w sposób przypominający naniesienie warstwy z lakieru bezbarwnego, charakteryzujący się większym połyskiem.

Harmonogram znakowania rowerów :

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem