Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 14.06.2024 r.

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

Parkuj z Głową – nie zabieraj nam miejsca !

Pod taką nazwą w minionym tygodniu patrole Straży Miejskiej w Rybniku przeprowadzały akcję polegającą na kontroli miejsc wyznaczonych do postoju dla osób niepełnosprawnych.

Nasi strażnicy kontrolowali miejsca parkingowe zlokalizowane w Śródmieściu oraz pobliskich dzielnicach.

Do kontroli wytypowano 23 miejsca. Podczas trwania akcji funkcjonariusze ujawnili 8 wykroczeń. W tych sprawach prowadzone są aktualnie czynności wyjaśniające .

Jak powinno wyglądać prawidłowo oznakowane miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych?

Wydzielone stanowiska postojowe wyznacza się za pomocą znaków poziomych: P-18 „miejsce postojowe”, P-20 „koperta”.

Znakiem uzupełniającym, czyli stanowiących dopełnienie, dookreślenie ww. znaków, (w związku z czym nie może on występować samodzielnie), jest P-24 „Symbol osoby niepełnosprawnej”.

Miejsca parkingowe przeznaczone dla osób korzystających z karty parkingowej osoby niepełnosprawnej muszą mieć określone wymiary:

Przypomnijmy, że osoba niepełnosprawna, na którą została wydana karta parkingowa, oprócz przywileju parkowania w miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych.

Takich jak:

Dotyczy to również osoby:

  • kierującej pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową
  • kierującej pojazdem należącym do placówki zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.

Warto wspomnieć, że oznakowanie poziome może występować osobno bez oznakowania pionowego. Jednak zaleca się stosowanie oznakowania poziomego oraz pionowego występującego razem, ponieważ miejsce parkingowe oznakowane na niebiesko, w warunkach zimowych, może być niewidoczne.

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem