Działania naszych funkcjonariuszy i ich zaangażowanie w walce o czyste powietrze zostały dostrzeżone przez zarząd województwa Śląskiego i środowisko strażnicze z całej Polski.
26 lutego podczas ogólnopolskiej konferencji, w sprawie „Współdziałania służb mundurowych w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego lub innych sytuacji kryzysowych” , Komendanta Straży Miejskiej w Rybniku spotkała bardzo miła niespodzianka. Został on odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego oraz Medalem XXXV Lat Straży Miejskich i Gminnych w Polsce.
To wyraz wdzięczności dla wszystkich funkcjonariuszy z naszej jednostki, którzy przyczynili się do poprawy powietrza w naszym mieście. Liczba kontroli nieruchomości w porównaniu z innymi miastami naszego województwa jest imponująca i świadczy o olbrzymiej determinacji, nie tylko kierownictwa jednostki ale także olbrzymim zaangażowaniu w pracę rybnickich strażników.
Jednak efektu, jaki możemy dostrzec tej zimy, byśmy nie osiągnęli, gdyby nie zrozumienie i współpraca z mieszkańcami naszego miasta, za co składamy Wam wielkie podziękowania.
Warto przy tej okazji również wspomnieć, że przez kilka ostatnich lat zmieniła się mentalność mieszkańców. Z postawy odzwierciedlającej niechęć: „ bo przecież zimą na Śląsku zawsze było czuć węgiel”, przyjęliśmy postawę obrońców tego, co udało nam się odzyskać po latach – czyste powietrze.
Okazuje się, że Śląsk to nie tylko dym, smog, czy wysokie zanieczyszczenie powietrza pyłami, ale przede wszystkim piękne krajobrazy, gdzie nawet późnym wieczorem można aktywnie wypoczywać.
Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale śmiało możemy stwierdzić, że stereotypy zwłaszcza w postrzeganiu naszego regionu, zostały bezpowrotnie przełamane.
Walka z tzw. “Niską emisją” – podsumowanie 2023 r.
W minionym roku nasi strażnicy skontrolowali 3008 nieruchomości. Kontrole były prowadzone w całym mieście, podczas których ujawniliśmy 221 wykroczeń związanych z niedostosowaniem się do wymogu wymiany starego pieca centralnego ogrzewania.
Kontrole nieruchomości trwają w naszym mieście nieprzerwanie już od kilkunastu lat. W tym czasie wiele się zmieniło, a przepisy dbające o czyste powietrze ewoluowały. Począwszy od zakazu spalania odpadów zielonych po zakaz używania kopciuchów.
Strażnicy sprawdzają przede wszystkim, czy używana instalacja grzewcza jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Czy spalane są odpady, czy prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, czy właściciel prowadzi prawidłową gospodarkę odpadami ciekłymi, czy budynek mieszkalny oznaczony jest numerem porządkowym oraz czy na terenie nieruchomości znajdują się zwierzęta i w jakich warunkach są przetrzymywane.
Głównym zagadnieniem i tym samym priorytetem podczas kontroli jest weryfikacja źródła ciepła.
Warto wspomnieć, że na przestrzeni raptem kilku ostatnich lat powietrze w naszym mieście zmieniło się nie do poznania.
Zawdzięczamy to przede wszystkim wprowadzonym przepisom zawartym w tzw. uchwale antysmogowej oraz determinacji, jaką wykazała się większość mieszkańców Rybnika.
Wciąż jednak mamy w naszym mieście czarne punkty, gdzie wymiana źródła ciepła odwleka się ze względów niezależnych od mieszkańców.
Nasi strażnicy jednak monitorują tego typu sytuacje i wracają z rekontrolami tam, gdzie jest to konieczne.