Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 09.12.2024

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

Zima jak na razie jest łagodna mimo to zwróćmy uwagę na bezdomnych!

Mróz jak na razie nam nie zagraża, jednak czy wiemy jak zachować się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z osobą bezdomną, która może potrzebować pomocy? Zima jeszcze na dobre się nie rozgościła, jednak nasi funkcjonariusze już dawno rozpoczęli kontrole miejsc bytowania osób bezdomnych. który towarzyszyć nam będzie przez najbliższy czas, jest szczególnie dotkliwy i niebezpieczny dla osób bezdomnych.

Poniżej znajdziecie informacje o tym, jak można pomóc.

Na terenie miasta pomocy osobom bezdomnym udziela Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. Jednostka na bieżąco reaguje na sygnały dochodzące ze środowiska i udziela pomocy osobom potrzebującym.

Sprawdzane są wszystkie zgłoszenia dotyczące osób zagrożonych. W okresie zimowym pracownik socjalny OPS wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Rybniku monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Są to  w szczególności pustostany, ogródki działkowe, klatki schodowe, parkingi w centrum miasta, dworce komunikacji miejskiej. Zastane osoby są informowane o możliwościach skorzystania ze schroniska oraz otrzymania pomocy żywnościowej, jak również innej, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

Sprawy osób bezdomnych przebywających na terenie Miasta Rybnika prowadzone są przez Zespół ds. Bezdomności z siedzibą przy ul. Raciborskiej 20 (telefon: tel. 32 42 63 551).

Zespół działa w następujących godzinach:

  • poniedziałek, środa, czwartek 7:00 – 15:00
  • wtorek 7:00 – 16:00
  • piątek 7:00 – 14:00

Aby pomóc osobie bezdomnej, należy skontaktować się z Zespołem ds. Bezdomności.
W sytuacjach zagrożenia należy skorzystać z numerów alarmowych:

  • 986 – Straż Miejska
  • 112 – Służby ratownicze

Pozostawienie bez pomocy przebywających na mrozie
osób bezdomnych lub nietrzeźwych może zagrażać ich życiu!

Ważne jest, aby każdy z nas zdawał sobie sprawę, że istnieją specjalne służby i organizacje, które są gotowe pomóc osobom bezdomnym w radzeniu sobie z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. W przypadku zauważenia osoby bezdomnej, która może wymagać natychmiastowej pomocy, prosimy o wezwanie pomocy. Każdy telefon czy zgłoszenie może być kluczowe dla czyjegoś bezpieczeństwa i życia. Pamiętajmy, że nasza wspólna troska i działania mogą sprawić, że zima nie będzie tak bezlitosna dla tych, którzy napotykają w życiu trudności. Działajmy razem, aby stworzyć cieplejszą przestrzeń dla każdego człowieka, bez względu na jego obecne warunki życia – zwraca uwagę prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Rybnika, wymagające schronienia mogą być skierowane do odpowiedniego ośrodka wsparcia. Bezdomni mężczyźni mogą być skierowani do:

  • Schroniska Św. Brata Alberta w Przegędzy przy ul. Mikołowskiej 78,
  • Schroniska – „Dom Nadziei” w Rybniku przy ul. Sportowej 136 /1,
  • Schroniska im. św. Jana Pawła II w Rybniku przy ul. 3 Maja 48b,
  • Mieszkań chronionych treningowych:

Bezdomne kobiety mogą być skierowane do:

  • Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku przy ul. Bolesława Chrobrego 16
  • Schroniska „Dom Nadziei” w Rybniku przy ul. Sportowej 136 /1
  • Mieszkania chronionego treningowego ul. Andersa 8a/2
  • Mieszkań wspomaganych treningowych

Osoba bezdomna może skorzystać z pomocy w formie schronienia bądź zasiłku pieniężnego i niepieniężnego. Pomoc ta świadczona jest po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i wydaniu decyzji przez Dyrektora OPS.

Osoba bezdomna może interwencyjnie skorzystać z pobytu w Ogrzewalni dla Osób Bezdomnych mieszczącej się w Rybniku przy ul. Jastrzębskiej 3A (za halą sportową MOSiR), tel. 792 712 427. Od 1 października 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r. Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych czynna jest codziennie całodobowo.

Dzwoniąc pod całodobowy bezpłatny numer telefonu 987
można uzyskać informację o możliwościach pomocy
w zakresie noclegu i wyżywienia

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku informuje również, iż w styczniu 2024 r. w dotychczasowym miejscu, tj. w Parku „Na Górce” wydawane będą posiłki dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących. W każdy czwartek stycznia, w godz. 13.00 – 14.00 posiłki będą przygotowywane i wydawane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.

Warto pamiętać również o Wspólnym Stole zlokalizowanym przy ul. Zebrzydowickiej 30/3. To miejsce przyjazne dla osób potrzebujących, w którym nie tylko można przygotować posiłek, ale również otrzymać fachową pomoc. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.

Poza wydarzeniami organizowanymi przez instytucje, organizacje i stowarzyszenia, Wspólny Stół działa trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 15.00 – 18.00. Obok funkcjonuje lodówka społeczna –  tzw. „Jadłodzielnia” jest całodobowa. Lodówki społeczne znajdziemy też: w dzielnicy Boguszowice Osiedle, ul Lompy (parking przy kościele św. Barbary) i w dzielnicy Niedobczyce, ul. Barbary 22 (budynek OPS i Bistra „Z Ikrą”).

Poradnik  jak pomagać osobom bezdomnym

  1. Gdy spotkamy osobę bezdomną, warto zapytać, czy potrzebuje pomocy i w jakiej formie, od tego uzależnić dalszą pomoc.
  2. Jeżeli osoba w trakcie takiej rozmowy sprecyzuje swoje potrzeby, wówczas w miarę możliwości możemy udzielić pomocy.
  3. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie osobie pomóc, należy powiadomić odpowiednie służby: Policja tel. 112, Straż Miejska tel. 986, 32 4227254, Ośrodek Pomocy Społecznej Zespół ds. Bezdomności 32 4263551, Streetworker tel. 535498178. 
  4. W przypadku, gdy osoba bezdomna potrzebuje pomocy medycznej należy powiadomić Pogotowie Ratunkowe tel. 112.
  5. Powiadomienie odpowiedniej instytucji spowoduje, że osoba bezdomna zostanie objęta systemową pomocą. Taka osoba może zostać skierowana do schroniska dla osób bezdomnych, może jej zostać przyznana pomoc finansowa, zostanie powiadomiony właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej, jeżeli osoba nie jest z Rybnika.
  6. Osobom bezdomnym warto również przekazać informację o możliwości skorzystania z Ogrzewalni, która mieści się w Rybniku przy ul. Jastrzębskiej 3A.
  7. Osoby bezdomne mogą również skorzystać z ciepłego posiłku na „Wspólnym Stole” – kuchnia społeczna mieści się w Rybniku przy ul. Zebrzydowickiej 30, posiłki są wydawane  w poniedziałki, środy, piątki w godzinach 15.00-18.00
  8.  Posiłki są również wydawanie w parku „Na Górce” przy ul. Gliwickiej w każdy czwartek, w godz. 13.00-14.00. 
  9. Nie bądźmy obojętni, reagujmy, starajmy się pomagać w miarę swoich możliwości, nie bójmy się powiadamiać innych instytucji. Bardzo  ważne jest, aby osobom bezdomnym przekazywać informację o możliwości skorzystania z różnych  form pomocy. Nasza reakcja może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.       

Informacje na temat okresu zimowego i sposobów radzenia sobie z problemami tego czasu, w tym, telefony alarmowe, znajdują się w zakładce Akcja Zima.

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem