Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 28.10.2024

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

Zamknięty samochód to śmiertelna pułapka

Straż Miejska w Rybniku już od kilkunastu lat regularnie przeprowadza kampanię zmierzającą do pogłębienia świadomości mieszkańców w temacie przegrzania organizmu. Nasi funkcjonariusze apelują o zdrowy rozsądek i tłumaczą co się dzieje z żywym organizmem wystawionym na działanie bardzo wysokich temperatur.

zdj. gov.pl

Synoptycy zapowiadają falę nadchodzących upałów w naszym regionie. W związku z tym musimy przejść od słów do czynów.

Od dziś nasze patrole będą sprawdzały, czy na terenie parkingów samochodowych, w rejonach centrów handlowych oraz na osiedlach mieszkaniowych, jakiś lekkomyślny kierowca nie zamknął zwierzęcia lub co gorsza człowieka w zamkniętym, rozgrzanym do granic wytrzymałości pojeździe.

Zamknięty samochód to niebezpieczna pułapka dla kogoś kto został w środku. Wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa co niesie za sobą nawet zagrożenie dla życia.

Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta. Samochód pozostawiony w pełnym słońcu staje się śmiertelną pułapką.
Do Rybnika nadciągnęła fala ciepłego powietrza. Temperatury w ciągu dnia przekraczają 30°C. Chcemy zatem przestrzec Państwa przed pozostawianiem kogokolwiek w samochodzie.

Krótka chwila nieuwagi, może okazać się tragiczną w skutkach.
Nie pozostawiajmy dzieci samych w samochodzie. Nawet uchylone okno nie gwarantuje płynnego przepływu powietrza w pojeździe

Nagrzany samochód działa jak piekarnik. Zamknięta, przeszklona kapsuła powoduje, że w ciągu kilkunastu minut dziecku przestają pracować nerki i mózg.

Oczywiście apel ten odnosi się również do właścicieli zwierząt. Dla nich nawet kilka minut spędzonych w nagrzanym samochodzie, może się okazać tragiczne w skutkach.

Mimo prowadzonych od kilku lat kampanii społecznych, takie sytuacje w całym kraju wciąż się zdarzają.

Podczas patroli nasi funkcjonariusze będą sprawdzali parkingi w naszym mieście. Również Państwa prosimy o każdy sygnał w tego typu sprawach.

Pamiętaj o podstawowych zasadach:

  • Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
  • W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
  • Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. Natomiast 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
  • Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
  • Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą. 
  • Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
  • W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
  • Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
  • Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 986 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
  • Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).

zdj. www.gdynia.naszemiasto.pl

Absolutnie nie można zostawić również psa w zamkniętym samochodzie! Myślisz – “to tylko na chwilę”? Błąd! Nawet w ciągu 5 minut temperatura w środku może dochodzić do 40°C i wzrastać z każdą minutą nawet do 65°C. Już przy 31°C oddawanie ciepła poprzez skórę u psa staje się prawie całkowicie niemożliwe. Dla czworonoga może się to zakończyć śmiercią.

Jeżeli widzisz zwierzę pozostawione w nagrzanym aucie, reaguj! Gdy życie lub zdrowie zwierzęcia jest zagrożone, można wybić szybę, aby uratować zwierzę. Uzasadnia to stan wyższej konieczności (art. 26 par. 1 Kodeksu Karnego). O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić policję.

Pamiętajmy, że pies się nie poci przez skórę, bo nie ma gruczołów potowych – poci się poprzez ziajanie. Jeśli jest w tak gorącym pomieszczeniu, jak samochód stojący na słońcu, który staje się puszką termiczną, nie może tego zrobić. Wtedy często omdlewa. Zwróćmy też uwagę, czy kaganiec pozwala mu otworzyć na tyle pysk, by mógł ziajać.

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu pilnie zgłośmy taka sytuację pod bezpłatny numer alarmowy 986 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem