O tym jak ważna jest walka z tzw. niską emisją dla zdrowia ludzi mieszkańcom Rybnika nie trzeba już tłumaczyć. Lata zmagań, edukacji i wdrażania nowych przepisów dziś przynoszą wymierne efekty. Jakość powietrza w naszym mieście radykalnie się poprawiła.
Jednak jak ważne są skoordynowane działania wielu miast i gmin przekonywali na konferencji w Rybniku Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Wojciech Kiljańczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika, Andrzej Guła – lider Polskiego Alarmu Smogowego, Emil Nagalewski – Koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim oraz Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.
Kampanią „Fertig z kopciuchami, kończymy ta gańba!” Rybnik podsumowuje dotychczasową walkę ze smogiem. Poświęcona temu tematowi konferencja prasowa była też okazją do przybliżenia nowej edycji programu „Czyste Powietrze”.
Po spotkaniu z dziennikarzami Prezydent Miasta Rybnika otwarł konferencję na temat „Współdziałanie straży miejskich i gminnych na szczeblu lokalnym. Wspólnie przeciw niskiej emisji – rozwiązania i wyzwania.” zorganizowaną przez Śląską Prefekturę Wojewódzką
Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP. Wzięło w niej udział 40 komendantów oraz przedstawicieli straży miejskich i gminnych z naszego województwa.
Spotkanie poświęcono następującej tematyce:
- problem niskiej emisji, walka ze smogiem,
- strategie ograniczania niskiej emisji, tworzenie ekopatroli Straży Miejskich i Gminnych;
- edukacja i zaangażowanie społeczne – współpraca z Polskim Alarmem Smogowym na rzecz poprawy jakości powietrza;
- informacja z warsztatów organizowanych przez Polski Alarm Smogowy oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska;
- wykorzystanie CEEB i wprowadzanie danych do CEEB;
- podpisywanie porozumień pomiędzy strażami;
- współpraca z innymi służbami mundurowymi







