Dzięki uprzejmości Lasów Państwowych w minionym tygodniu, w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Rybnickiego, odbyło się szkolenie dla strażników oraz urzędników z Rybnika i okolic. Miało ono na celu przyswojenie wiedzy z zakresu rozpoznawania gatunków drzew występujących w naszym regionie. Pewnie wielu z was zapyta do czego taka wiedza jest potrzebna funkcjonariuszom? Właśnie do tego by móc rzetelnie wypełniać obowiązki nakładane na nas przez tzw. uchwałę antysmogową. Zawarto w niej przepis mówiący o zakazie spalania drewna, którego wilgotność wynosi 20%.
By jednak można było sprawdzić, czy drewno opałowe nadaje się już do spalenia, należy określić jego gatunek, a następnie określić jego wilgotność za pomocą specjalnego urządzenia zwanego wilgotnościomierzem.
Rybniccy strażnicy już od kilku lat posługują się tego typu urządzeniem, zatem dla nas szkolenie miało charakter przypominający. Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć, że dzielnicowy na prośbę mieszkańców naszego miasta może sprawdzi, czy drewno nadaje się już do spalenia, czy trzeba je jeszcze sezonować.
Współprowadzącymi szkolenie byli również strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, którzy omówili zasady przechowywania oraz sprzedaży materiałów pirotechnicznych potocznie zwanymi fajerwerkami oraz jakie zasady obowiązują w budynkach wielorodzinnych w zakresie gromadzenia przedmiotów w przestrzeniach wspólnych.