Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 03.10.2024

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

Pogotowie przeciwpowodziowe w Rybniku

W związku z trwającymi intensywnymi opadami deszczu, straż pożarna, służby miejskie oraz władze Rybnika nieustannie monitorują sytuację w mieście i powiecie rybnickim. Dziś (14 września) w Rybniku ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązywać będzie do odwołania

Ogłoszenie przez Prezydenta Miasta Rybnika (Przewodniczącego Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego) pogotowia przeciwpowodziowego jest wynikiem dzisiejszego objazdu po newralgicznych miejscach, zorganizowanego w celu uzyskania pełnego obrazu sytuacji i zapewnienia odpowiedniej reakcji na ewentualne zagrożenia. Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. 

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej na bieżąco sprawdzają stan rzek i cieków wodnych na terenie Rybnika oraz powiatu rybnickiego. Obecnie interweniują głównie w przypadkach lokalnych podtopień, zalanych piwnic czy uszkodzonych drzew oraz zabezpieczają zagrożone tereny. Wg stanu na dziś, na godzinę 16.00 odnotowano 90 interwencji w całym powiecie, a sytuacja jest pod kontrolą.

Rybnik jest dobrze przygotowany na ewentualne pogorszenie się sytuacji powodziowej. W gotowości pozostaje ponad 350 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Do dyspozycji służb jest około 200 ton piasku, który w razie potrzeby zostanie wykorzystany do umacniania brzegów rzeki Rudy, szczególnie w newralgicznych miejscach, takich jak ulica Nadbrzeżna czy rejon ulicy Partyzantów.

Dla mieszkańców Rybnika potrzebujących dodatkowego zabezpieczenia, worki z piaskiem są dostępne w Rybnickich Służbach Komunalnych (RSK) przy ulicy Jankowickiej 41B. Pracownicy RSK dbają również o bieżące oczyszczanie przepustów, studzienek i rowów melioracyjnych, aby zapewnić swobodny przepływ wody.

Zgłoszenia od mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego są na bieżąco zbierane przez dyżurnego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK). Do tej pory nie odnotowano zwiększonej liczby zgłoszeń. 

Przypominamy numer do PCZK: 32 422 10 00.

Będziemy na bieżąco informować o sytuacji, jednak uspokajamy – mimo intensywnych opadów, w naszym powiecie sytuacja nie jest zła, a służby pracują w pełnej gotowości, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem