O tym jak ciężko przekonać palacza do rzucenia palenia pewnie wie każdy z nas. Palenie tytoniu nie pozostaje jednak bez wpływu na osoby znajdujące się w zasięgu dymu papierosowego. Ten kto krzywdzi siebie samego nie powinien truć innych.
To jeden z celów przyświecający twórcom zapisu art. 5 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który brzmi:
Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych, z zastrzeżeniem art. 5a:
1) na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne;
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;
3) na terenie uczelni;
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2;
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;
8) na przystankach komunikacji publicznej;
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych;
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego
Mając na uwadze dobro współpasażerów oraz świadomi tego jak bardzo dym papierosowy może być szkodliwy a także uciążliwy dla innych, przez cały miesiąc prowadziliśmy kontrole przystanków autobusowych, których wyniki prezentujemy poniżej:
Liczba przeprowadzonych interwencji: 63
Liczba mandatów karnych: 10
Liczba pouczeń: 51
Liczba wniosków skierowanych do sądu: 1
W związku z tym, że problem istnieje, o czym świadczą powyższe statystyki, kontrole będą kontynuowane już w najbliższym czasie.