Skip to content

TELEFON ALARMOWY 986

Dane na dzień: 07.07.2024 r.

Zgłoszenia
Interwencje
Kontrole posesji

JAK POMAGAĆ DZIKIM ZWIERZĘTOM, BY IM NIE ZASZKODZIĆ?

W ostatnich dniach dyżurny Straży Miejskiej w Rybniku otrzymuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju ptaków. Mieszkańcy nie zawsze wiedzą jak postępować z dzikimi zwierzętami, więc poniżej zamieszczamy kilka cennych uwag. Przypominamy, jak powinniśmy się zachowywać, by nie zrobić spotkanemu zwierzęciu krzywdy.

Podstawowe zasady:

  • Jeżeli zwierzęciu nie dzieje się krzywda, nie ma widocznych ran czy obrażeń, to należy je zostawić, nie dotykać, nie płoszyć!
  • Jeżeli widzimy, że zwierzę ewidentnie potrzebuje pomocy – zadzwońmy do STRAŻY MIEJSKIEJ – tel. 986

Ptaki:

  • jeśli spotkałeś na ziemi pisklę, upewnij się czy w pobliżu nie znajduje się gniazdo, które mogło zostać uszkodzone lub spaść z drzewa. W takiej sytuacji postaraj się odłożyć gniazdo wraz z pisklęciem w potencjalne miejsce, z którego mogło wypaść. Jeśli gniazdo uległo zniszczeniu, spróbuj przygotować gniazdo zastępcze. Warto w odstępie kilku godzin upewnić się, czy w gnieździe pojawili się rodzice, by w razie czego móc podjąć interwencję zmierzającą do opieki nad ptakiem,
  • jeśli spotkałeś podlota, nie dotykaj go i spokojnie odejdź, w okolicy powinni obserwować go rodzice. Jeśli podlot znajduje się w nietypowym lub niebezpiecznym miejscu np. blisko ulicy, postaraj się odłożyć go wyżej np. na krzak, drzewo itd. W ten sposób możesz uchronić go przed zadeptaniem lub atakiem np. przez kota.

W przypadku jerzyków:

  • jeśli spotkałeś na ziemi uczącego się latać lub dorosłego jerzyka, który nie jest ranny i nie posiada obrażeń, możesz spróbować pomóc mu wystartować do lotu. W tym celu umieść zwierzę na ręce, wyciągnij ją wysoko i poczekaj aż ptak wzbije się w powietrze. Jeśli zwierzę nie wystartuje lub uniesie się tylko na chwilę, może wymagać dłuższej opieki. Skontaktuj się wtedy z ośrodkiem rehabilitacji dla zwierząt, weterynarzem lub funkcjonariuszami,

Młode sarny:

  • jeśli spotkałeś osamotnioną małą sarenkę, pod żadnym pozorem nie dotykaj jej!  Młode sarny są pozostawiane przez matki w zaroślach. Te zaś opiekują się nimi z odległości. Dotknięcie młodej sarny przez człowieka spowoduje pozostawienie na niej zapachu, przez który matka je porzuci!

Młody zając:

  • jeśli spotkałeś małego zajączka, nie dotykaj zwierzęcia i spokojnie odejdź!  Pozostawienie zapachu przez człowieka spowoduje porzucenie malucha przez matkę. Nie zabieraj również zwierzęcia do domu. Naturalną rzeczą jest pozostawianie młodych zajęcy przez mamę, która przychodzi je nakarmić. W sytuacji bez wyjścia, gdy np. zając znajduje się w nietypowym dla niego miejscu np. droga, został przyniesiony przez psa/ kota, wymaga on dalszej opieki.

Młody dzik:

  • jeśli spotkałeś młodego dzika (warchlaka), pod żadnym pozorem nie dotykaj go, ani nie przenoś. Zachowaj spokój i nie krzycz. W pobliżu może znajdować się matka, która jest w stanie zaatakować w obronie swoich młodych. Oddal się spokojnie i po cichu.

Dzikie zwierzę na twojej działce:

  • jeśli na twoją działkę dostało się dzikie zwierzę, zostaw otwartą bramę, oddal się i spokojnie poczekaj aż zwierzę opuści teren.

Ranne zwierzęta

Jeśli spotkałeś ranne lub potrącone dzikie zwierzę, informacje w zakresie pomocy i dalszego postępowania uzyskasz w ośrodkach rehabilitacji dla zwierząt, wybranych gabinetach weterynaryjnych, kołach łowieckich, straży miejskiej, powiatowym centrum zarządzania kryzysowego, policji, urzędzie miasta, a nawet straży pożarnej. W zależności od sytuacji i miejsca zdarzenia, pomoc może zostać udzielona przez inną jednostkę.

darmowa pomoc prawna
ekopatrol
itaka
jakosc-powietrza
kamera
prelekcje
rsip
segreguj-odpady
stop18
walka-ze-smogiem