Zgłoś interwencję

To nie była żmija

W minioną sobotę dyżurny Straży Miejskiej w Rybniku odebrał zgłoszenie mieszkańca Kamienia, który twierdził, że na jego posesję wpełzła żmija.

Gdy nasi funkcjonariusze przyjechali na miejsce okazało się, że to nie żmija, a zaskroniec. Strażnicy odłowili gada i wypuścili go do pobliskiego lasu.

 

Warto wiedzieć:

Zaskroniec Zwyczajny

Jest najpospolitszym polskim wężem. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Jest wężem niejadowitym, o wielkości dochodzącej do 150 cm u samic, lub 80 cm ciała u samców.

 

Żmija Zygzakowata

Charakterystyczny dla tego gada jest zygzak na grzbiecie. Jest on zawsze ciemniejszy niż reszta ubarwienia, które występuje najczęściej w kolorze szarym, brązowym lub zielonym (rzadziej czerwone, pomarańczowe, niebieskoszare). Gad mierzy do 70 cm (rzadko 90 cm), ciało ma dość grube w stosunku do długości, natomiast koniec ogona jest bardzo cienki.  Cechą odróżniającą ten gatunek w stu procentach od innych węży jest pionowa źrenica oka. Oczy żmii są koloru czerwonego. 

Żmija Zygzakowata jest jadowita! Nie każde ukąszenie żmii jest równoznaczne z wstrzyknięciem przez nią jadu, jednak jeśli to nastąpi jest to bardzo niebezpieczne! Jad żmii może powodować martwicę tkanek, uszkadzać układ nerwowy, zmieniać rytm pracy serca i zmniejszać krzepliwość krwi.

W przypadku ukąszenia przez żmiję konieczna jest pomoc medyczna

 

 

 

 

zdj: www.kuzniawsiodelku.pl


Ilość kontroli posesji

23-25.10.2020r.  

Liczba zgłoszeń: 60
Ujawnione wykroczenia: 61
Liczba kontroli: 30

3002_0.59903600 1479293472.jpg (49 KB)

praca.jpg (127 KB)

Walka ze smogiem

Sprawdź jakoś powietrza

 tematykaprelekcji.jpg (31 KB)

 Dokument123.jpg (47 KB)

darmowa-pomoc-prawna.png (39 KB)

deklaracjadost.jpg (80 KB)

Przetwarzanie.jpg (106 KB)

  

  Segreguj Rybnik

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

 Rybnicki System Informacji Przestrzennej

 

STOP 18

 

 ITAKA 

 

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Komenda Główna Policji
Krajowa Rada Komendantów
Oskar