Zgłoś interwencję

Pozbądźmy sie wraków z naszych osiedli 2015

To akcja całoroczna, prowadzona przez dzielnicowych. Ma ona na celu usunięcie starych, wyeksploatowanych pojazdów, które nie rzadko zajmują miejsca parkingowe w naszym mieście.Jeśli w waszej okolicy stoi nieużywany od dłuższego czasu pojazd, zgłoście to nam. Funkcjonariusze sprawdzą każdą informację i podejmą odpowiednie kroki, zmierzające do usunięcia wraku.Od początku roku 2015 do Straży Miejskiej w Rybniku wpłynęło 57 zgłoszeń dotyczących długo nieużytkowanych pojazdów, pozostawionych przez swoich właścicieli.Mieszkańcy najczęściej proszą o odholowanie takich pojazdów, które nieużytkowane, stoją na osiedlowych parkingach, zajmując tym samym miejsce innym pojazdom.
Według ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, straż miejska może odholowywać pojazdy tylko w ściśle określonych przypadkach. Na przykład, gdy pojazd pozostawiony jest w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Pojazd może zostać odholowany również wtedy, gdy jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska, słowem nosi znamiona wraku. Warto wspomnieć, że pojazdy mogą zostać odholowane jedynie wtedy, gdy zostały pozostawione na drodze publicznej, w miejscach, gdzie obowiązuje strefa zamieszkania lub strefa ruchu.
Warto wspomnieć, że holowanie pojazdu to ostateczność. Gdy tylko otrzymamy informację o samochodzie, który nosi znamiona wraku, funkcjonariusze próbują nawiązać kontakt z jego właścicielem oraz zobowiązują do jego usunięcia go na własną rękę. Jeśli nasze działania nie przyniosą pożądanego rezultatu, wówczas wydaje się dyspozycję do odholowania pojazdu.
Odholowane pojazdy z terenu Rybnika trafiają na miejski parking strzeżony przy ul. Jankowickiej, prowadzony przez Rybnickie Służby Komunalne. Koszty odholowania spadają na właściciela i wynoszą: za usunięcie roweru lub motoroweru - 90 zł., zaś każda doba przechowywania to koszt rzędu 16 zł. Motocykle 177zł za usunięcie i 21 zł za dobę przechowywania. Natomiast jeśli chodzi o pojazdy o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, wtedy koszt odholowania pojazdu może wynieść do 388 zł, a doba przechowywania takiego pojazdu to kwota 32 zł.
Co zrobić w przypadku, gdy nasz pojazd zostanie odholowany? Po pierwsze należy zadzwonić do Straży Miejskiej lub Policji w celu upewnienia się, czy samochód na pewno został odholowany. Następnie podczas rozmowy z dyżurnym uzyskamy dokładny adres parkingu strzeżonego, na którym stoi odholowany samochód oraz poznamy procedurę i warunki odebrania pojazdu.
W minionym miesiącu rybniccy strażnicy doprowadzili do usunięcia m.in. zielonej Mazdy, która od dłuższego czasu stała na jednym z parkingów przy ul. Plebiscytowej. Pojazd miał wybitą prawą boczną szybę, a na siedzeniu kierowcy leżał sporej wielkości kamień mogący świadczyć o tym, że do samochodu ktoś próbował się włamać. Prócz tego pojazd nosił wyraźne ślady kolizji, świadczyły o tym uszkodzona maska i reflektory. Zajmująca się sprawą dzielnicowa skontaktowała się z właścicielem i zobowiązała go do usunięcia wraku.
Jak do tej pory jedyny w tym roku przypadek, kiedy to strażnicy byli zmuszeni wydać dyspozycję usunięcia pojazdu miał miejsce w czerwcu. Wtedy to, z jednego z osiedlowych parkingów przy ul. Chabrowej funkcjonariusze odholowali pojazd, który pozostawał tam od dłuższego czasu nieużytkowany, w dodatku bez tablic rejestracyjnych. Pojazd ten nosił znamiona wraku, a ponadto utrudniał prowadzenie robót ziemnych prowadzonych w tamtym czasie w owym rejonie. Próby kontaktu z właścicielem auta nie przyniosły rezultatów, samochód został więc usunięty na jego koszt.

Ilość kontroli posesji

04.08.2020r.  

Liczba zgłoszeń: 15
Ujawnione wykroczenia: 8
Liczba kontroli: 4

3002_0.59903600 1479293472.jpg (49 KB)

praca.jpg (127 KB)

Walka ze smogiem

Sprawdź jakoś powietrza

 tematykaprelekcji.jpg (31 KB)

 Dokument123.jpg (47 KB)

darmowa-pomoc-prawna.png (39 KB)

 

Przetwarzanie.jpg (106 KB)

  

  Segreguj Rybnik

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

 Rybnicki System Informacji Przestrzennej

 

STOP 18

 

 ITAKA 

 

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Komenda Główna Policji
Krajowa Rada Komendantów
Oskar